Wycieczka do WSK „PZL – Rzeszów” S.A. odbyła się 24 lutego 2009 roku. W jej trakcie zapoznaliśmy się z historią zakładu oraz zwiedziliśmy obecnie produkujące nowoczesne wydziały. Z racji tego iż nasza wycieczka odbywała się w zakładzie produkcyjnym musieliśmy zachować szczególne środki ostrożności (np. każdy uczestnik musiał założyć okulary ochronne).
WSK „PZL – Rzeszów” S.A. jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych. 11 III 2002 r. firma WSK weszła w skład amerykańskiej korporacji UTC. Po pięciu latach gruntownej restrukturyzacji i modernizacji rzeszowska WSK osiągnęła poziom światowej klasy przedsiębiorstwa produkcji lotniczej. Infrastrukturę doprowadzono do standardu obowiązującego w koncernie UTC. Zakupiono nowoczesne maszyny i urządzenia, gruntownie unowocześniono infrastrukturę informatyczną. Rewolucyjne zmiany dotknęły biuro konstrukcyjne, inżynierowie z WSK biorą udział w pracach nad projektami nowoczesnych modułów silników i silników powstających w Pratt &Whitney. WSK jest jednym z przykładów firm, gdzie zachodnie koncerny umieszczają centra konstrukcyjno – projektowe.
Najwięcej czasu poświęciliśmy na zwiedzanie Wydziału Zespołów Blaszanych Zakładu Lotniczego, na którym produkuje się kadłuby sprężarek, komory spalania, aparaty kierujące, dyfuzory, łopatki sprężarek, turbin, koła zębate, korpusy, kadłuby itp.
Zakład dba też o upamiętnienie przeszłości. Tuż za bramą wejściową znajduje się pomnik poświecony członkom ruchu oporu z czasów II wojny światowej, którzy dążąc do paraliżu produkcji na potrzeby hitlerowskich Niemiec, sypali piasek do urządzeń bądź niszczyli je łomami. W specjalnie wydzielonym pomieszczeniu znajdują się modele produkowanych wcześniej na WSK silników.
Dzięki wycieczce wszyscy zrozumieliśmy jak wielki i nowoczesny zakład ma swoją siedzibę na Podkarpaciu. Przewodnicy podkreślali jakie cechy charakteru są pożądane u pracujących tutaj – odpowiedzialność, sumienność, rzetelność. Zwracali też uwagę na wakaty przy obrabiarkach sterowanych numerycznie. Zrozumieliśmy, co znaczy, iż szansą na rozwój naszego regionu jest Dolina Lotnicza.